4 komentáře: „Občasník číslo 86

 1. Srovnávat covid pas a žlutou hvězdu je hodně mimo a ubohé. Nechápu, co si tím chtěl předseda dokázat…

  1. Je mi líto Michale, že si nepochopil samotnou pointu onoho příspěvku.. 🙁 Nebylo to ani tak o srovnání, jako o apelu, aby jsme to jako občanská společnost nenechali zajít až moc daleko, ostatně tak jako se již stalo v letech minulých.. Podstata článku je tedy o tom, ať opět nedopustíme kádrování mezi spoluobčany, a to ať už dle jakýchkoliv kritérií!!!!!
   Již nyní se skrze Evropu uvažuje o zákazu vstupu do práce bez očkování, do veřejných dopravních prostředků, do obchodů či na společenské a sportovní akce apod.. Pokud se trošku zajímáš o historii, tak třeba začátky „žluté hvězdy“ tak mimo zase nebyly…..
   No a pokud článek konečně spustí toliko potřebnou diskuzi, tak je to přeci jenom dobře.. 🙂

  2. Abystese nepotento. Dneska aby se člověk bál cokoliv napsat, aby se někdo náhodou neurazil. Nedejbože aby to byl nějaký transgender a podobně. Generace snow flakes, hrůza. Naštěstí je pro Vás k dispozici firemní psycholog

 2. 3. Je zaměstnavatel oprávněn kontrolovat a vynucovat používání ochranných prostředků dýchacích cest nařízené mimořádným opatřením?

  Zaměstnavatel (pokud se nejedná o orgán ochrany veřejného zdraví) není orgánem ochrany veřejného zdraví. Jedině orgán ochrany veřejného zdraví je podle zák. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, oprávněn kontrolovat plnění povinností uložených v mimořádném opatření
  a vést správní řízení o přestupku spočívajícím v porušení povinnosti stanovené mimořádným opatřením vydaným podle příslušného zákona. Jedině Krajská hygienická stanice je tak vůbec oprávněna posoudit, zda se dotyčný přestupku dopustil, či nikoli. Taková pravomoc zaměstnavateli nepřísluší. Dokonce ani nemůže už jen proto, že jednou z výjimek, která vylučuje nošení ochranného prostředku dýchacích cest, je zdravotní stav zaměstnance. Zaměstnavatel není oprávněn zdravotní stav zaměstnance zjišťovat, a nemůže tak disponovat dostatkem informací k vyhodnocení, zda nenošení ochranného prostředku dýchacích cest je jednáním protiprávním.

  Kromě uvedeného, výkon oprávnění orgánu výkonné moci bez příslušného zákonného zmocnění lze posoudit jako naplnění skutkové podstaty trestného činu přisvojení pravomoci úřadu dle § 328 trestního zákoníku. Zaměstnavatel, který by začal nošení respirátorů (nebo jinou, mimořádným opatřením MZ uloženou, povinnost) vynucovat, se tak zřejmě dopustí trestného činu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..